Bakterie

Bakterie patří mezi jednobuněčné organismy, nemají jádro, pouze jadernou hmotu. Dalšími částmi bakterie jsou plazmatická membrána, buněčná stěna, cytoplazma a některé bakterie mají ještě ochranné slizovité pozdro a mnohé mají bičík, který slouží k pohybu. 

Bakterie se vyskytují téměř všude, v půdě, ve vodě i ve vzduchu. Žijí v pouštních oblastech      i ve velehorách, žijí na povrchu i uvnitř těl organismů. Potřebují k životu vlhko a vhodnou teplotu. Za nepříznivých životních podmínek zastavují bakterie své životní děje. Některé z nich vytvářejí spory - klidové útvary. Bakterie se rozmnožují dělením.

Organické látky získávají bakteri ze svého okolí.

Hniložijné bakterie způsobují rychlý rozklad organických látek na jednoduché složky a tím umožňují oběh látek v přírodě.

Cizopasné bakterie žijí v tělech svých hostitelů a jsou původci bakteriálních chorob. Mnohé bakterie žijí v symbióze, např. v trávicím ústrojí býložravců.

Laktobacily jsou bakterie, které se využívají při výrobě některých mléčných výrobků, např. jogurtu, kefíru, kysaného podmáslí.

Bakterie podle tvaru dělíme na koky (streptokok, stafylokok...), tyčinky a bičíkaté bakterie.

Mezi bakteriální onemocnění patří např. angína, zápal plic, salmonelóza, borelióza, zánět mozkových blan...

Proti některým bakteriálním chorobám lze očkovat. Léčí se pomocí antibiotik.

Streptokok
Streptokok
Stafylokok
Stafylokok
Bičíkatá bakterie
Bičíkatá bakterie
Tyčinky
Tyčinky







Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky