Geologické vědy

Geologie se zabývá studiem neživé přírody a procesy probíhajícími v celém zemském tělese v současnosti, ale i jednotlivých obdobích geologické minulosti Země. Zahrnuje celý soubor geologických věd, a to mineralogii, ložiskovou geologii, petrologii, paleontologii, geochemii, geofyziku, hydrogeologie a inženýrskou geologii.

Mineralogie je nejstarší z geologických věd. Je to věda o minerálech (nerostech), které jsou základními stavebními jednotkami neživé přírody. Studuje chemické složení minerálů, jejich vnitřní stavbu a změny při procesech probíhajících v hlubinách Země i na zemském povrchu.

Ložisková geologie se zabývá vyhledáváním a využitím ložisek nerostných surovin.

Petrologie zkoumá horniny tvořené minerály. Zabývá se jejich popisem, minerálním a chemickým složením i způsobem jejich vzniku. 

Paleontologie studuje vývoj života na Zemi, zkoumá nálezy zachovalých zbytků organismů v usazených horninách. Má velmi blízko k biologii.

Fyzická geografie - studuje současný stav zemského povrchu s přihlédnutím ke geologickým procesům, které jej tvarují

Geochemie se zabývá rozmístěním a chováním chemických prvků v zemském tělese, hydrosféře a atmosféře.

Geofyzika zkoumá fyzikální vlastnosti hornin a geologických těles.

Hydrogeologie studuje koloběh vody v zemské kůře a zabývá se vyhledáváním zdrojů pitné vody a jejich ochranou před znečištěním.

Inženýrská geologie zjišťuje a vyhodnocuje geologické podmínky zejména v místech velkých staveb. V přírodě vyhledává a sleduje svahy, jimž hrozí sesuvy, a navrhuje jejich zabezpečení.

Nerost
Nerost
Hornina
Hornina
Zkamenělina
Zkamenělina






Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky