Obvodová (periferní) nervová soustava

Obvodovou (periferní) nervovou soustavu tvoří všechny části nervové soustavy, které se nacházejí mimo míchu a mozek. Patří sem dostředivá (smyslová, senzorická) a odstředivá (motorická) nervová vlákna.

Dostředivá vlákna vedou vzruchy z receptorů do CNS. Odstředivá vlákna vedou reflexní odpovědi k výkonným orgánům. Z nervových vláken se skládají nervy míšní, mozkové a útrobní.

Z mozku vystupuje 12 párů mozkových nervů. Přivádějí informace ze smyslových orgánů nebo řídí svaly hlavy. Některé nervy jsou smíšené, např. nerv trojklanný (vede k očím, zubům a žvýkacím svalům) nebo nerv bloudivý (vede k dýchacím cestám, srdci a trávicí trubici). Značí se římskými číslicemi.



Z míchy vystupuje 31 párů míšních nervů. Do zadních kořenů míchy vstupují senzorické nervy, z předních kořenů vystupují motorické nervy. 

Krční nervy tvoří 8 párů, které spojují CNS s kůží a svaly hlavy, krku, horní končetinou a bránicí. Hrudní nervy tvoří 12 párů, které vedou k mezižeberním svalům, kůži zad a hrudníku. Bederní nervy tvoří 5 párů a spojují míchu se svaly břicha, pánve a dolní končetinou. Křížové nervy tvoří také 5 párů a vedou informace do hýždí a dolních končetin. Kostrční nervy tvoří jeden pár.

Útrobní nervy (vegetativní, autonomní) nelze ovládat vůlí, řídí činnost vnitřních orgánů a hladkého svalstva, ovlivňují dýchání, srdeční činnost nebo činnost žláz. Rozdělují se na dva typy - sympatikus a parasympatikus. Většinou působí proti sobě, používají jiný typ přenašeče v synapsích. 

Sypmatikus aktivuje organismus, připravuje ho na námahu, zvyšuje průtok krve svaly a omezuje průtok trávicí soustavou.

Parasympatikus tlumí organismus, uvolňuje ho, je propojen s některými hlavovými nervy.


 

Onemocnění a úrazy obvodové NS

Přerušení nervů, výhřez meziobratlové ploténky, obrna lícního nervu, bolest trojklanného nervu, malomocenství (lepra)...

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky