Lichokopytníci

Lichokopytníci mají prsty na nohou zakončeny kopytem, počet prstů je různý. Nejčastěji mají jeden (kůň) nebo tři (nosorožec). Váhu nese vždy prostřední prst. Lichokopytníci jsou dobří a rychlí běžci. Jsou to býložravci.

Kůň domácí vznikl domestikací (zdomácněním) divokých koní. Člověk vyšlechtil několik plemen k různým účelům (práce, dostihy....).

Zebra stepní obývá ve velkých stádech africkou savanu. Pruhy na těle zebry slouží k maskování zvířat v chvějícím se horkém vzduchu.

Mezi africké lichokopytníky patří také nosorožec. Můžeme se s ním setkat i v jihovýchodní Asii. Na nose mají roh, některé druhy mají rohy dva. Tělo kryje velmi silná kůže. Nosorožci patří mezi ohrožený druh, jejich rohy bývají často kořistí pytláků.

V severovýchodní Africe žije také osel africký, z něhož pochází osel domácí. Je používán na těžkou práci, vydrží dlouhodobou zátěž, stačí mu chudá rostlinná strava a málo vody.

Ve Střední a Jižní Americe a v Asii žije tapír. Protože ubývá jejho přirozené prostředí, tropický les, řadí se tapír k ohroženým druhům. 

Kůň Převalského je údajně jediný do současnosti přeživší divoce žijící druh koně. Ve volné přírodě byl na přelomu 60. a 70. let 20. století vyhuben a přežil jen díky péči zoologických zahrad a dlouholeté mezinárodní spolupráci. Z rodokmenu všech žijících koní je zjevné,        že 70 % z nich má "pražského" předka. Zoologická zahrada v Praze chová koně Převalského od roku 1921 a od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Kůň
Kůň
Zebra
Zebra
Kůň Převalského
Kůň Převalského
Osel
Osel
Nosorožec
Nosorožec
Tapír
Tapír
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky