Prvoci

Prvoci jsou jednobuněčné organismy. Všechny jejich životní funkce probíhají v buněčných organelách jedné buňky. 

Jedním z prvoků je trepka velká. Má protáhlé tělo podobné pantoflíčku a pohyb jí umožňují brvy. Trepka přijímá potravu buněčnými ústy. Trávení probíhá v potravních vakuolách. Velké jádro řídí činnost buňky a malé jádro se podílí na rozmnožování.  Trepky žijí ve stojatých vodách znečištěných organickými látkami. Pohlcováním bakterií a drobných úlomků rostlin čistí vodu. Když voda vyschne nebo zamrzne, vytvoří trepka na povrchu buňky pevný obal. Vznikne tak cysta, která umožňuje přežít nepříznivé podmínky. Trepka se rozmnožuje pohlavně - spájením, kdy se dva jedinci spojí a vymění si část malých jader, nebo nepohlavně - příčným dělením. 

Trepka velká
Trepka velká


Nálevníci se nazývají prvoci, kteří se vyskytují v nálevech. Nálevník mrskavka má tělo tvaru dlouhé nálevky. Žije ve sladkých vodách mezi vodními rostlinami.

V žaludcích přežvýkavců žijí bachořci, kteří jim pomáchají trávit rostlinnou potravu.

Nálevníci mají na povrchu buňky krátké výběžky - brvy, pomocí nichž se pohybují.

Prvoci se vyskytují ve slané i sladké vodě, v půdě, na mechu. Mezi prvoky je mnoho cizopasníků (parazitů), kteří žijí v tělech živočichů a člověka. Způsobují jim závažná onemocnění.

Dalšími známými skupinami prvoků jsou bičíkovci, kořenonožci, dírkonošci, paprskovci, mřížovci a výtrusovci. 

Mezi bičíkovce patří například tripanozóma spavičná, která způsobuje spavou nemoc.

Kořenonožci se pohybují pomocí panožek, mezi kořenonožce patří měňavka velká a měňavka úplavičná, která způsobuje úplavici (průjmové onemocnění). Výtrusovci jsou výhradně cizopasníci, např. zimnička, která způsobuje malárii

Tripanozóma spavičná
Tripanozóma spavičná
Měňavka úplavičná
Měňavka úplavičná
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky