Hmyz s proměnou nedokonalou

Do skupiny hmyzu s proměnou nedokonalou, kdy vývojová stadia tvoří vajíčko, larva a dospělec, patří vážky, stejnokřídlí, vši, ploštice a rovnokřídlí. 

Vážky jsou dravci, množství hmyzu, které uloví za jediný den, se rovná dvojnásobku jejich hmotnosti. Žijí převážně u vody, ve vodě žijí jejich dravé larvy - najády. Vývin dospělého jedince trvá od několika měsíců po několik let. Larva vyleze po rostlině nad hladinu vody, kde na vzduchu dochází k vysychání a následnému praskání pokožky. Tím je umožněno dospělé vážce vylézt. Po úplném oschnutí a několikahodinovém odpočinku je vážka schopna letu. 

Zástupci vážek - vážka ploská, šídlo, motýlice, šidélko

Stejnokřídlí mají přeměněné čelisti a kusadla v sosák. Bodavě sacím ústrojím získávají rostlinné šťávy z květů, jsou jejich jedinou potravou. Dělíme je na křísy a mšice. 

Ze skupiny křísů jsou nejznámější cikády a pěnodějky. Cikády se vyskytují v teplejších oblastech, vydávají cvrčivé zvuky orgánem uloženým na hřbetní straně zadečku. Larvy žijí až 1 metr hluboko v zeni a jejich přeměna v dospělou cikádu může trvat až 17 let - cikáda sedmnáctiletá. 

Mšice jsou většinou paraziti rostlin. Jedná se o drobný hmyz s měkkým tělem, který saje více šťávy, než potřebuje k obživě. Nadbytečná šťáva, kterou vylučuje, je pochoutkou pro mravence, kteří proto mšice chrání před slunéčkem sedmitečným.

Zástupci stejnokřídlých - cikáda, pěnodějka, mšice, puklice švestková

Vši jsou vnějšími parazity savců, živí se jejich krví. Mají bodavě sací ústrojí, nemají vyvinutá křídla. Pomocí drápků na končetinách se přidržují vlasů a chlupů. Vajíško - hnida - je přilepováno na vlasy.

Zástupci - veš dětská, veš šatní

Ploštice




Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky