Vzdušnicovci

Vzdušnicovci jsou nejpočetnější skupinou členovců. Název skupiny je odvozen od způsobu dýchání těchto živočichů. V těle mají vzdušnice - chitinem vyztužené trubičky. Vzdušnice ústí na povrch těla a kyslík potřebný k dýchání tak proudí přímo ke tkáním. 

Vzdušnicovce dělíme na mnohonožky, stonožky a hmyz.

Mnohonožky

Tělo mnohonožek je kruhovité a je zpevněno krunýřem s vápenatými solemi. Skládá se z mnoha článků. Protože každý článek vznikl splynutím dvou článků, mají mnohonožky na každém článku dva páry nohou. Ty jsou slabé a umožňují mnohonožkám jen pomalý pohyb. 

Mnohonožky jsou většinou býložravci, žijí pod kameny, kůrou a tlejícími listy. Některé druhy jsou slepé.

Zástupci - mnohonožka zemní, mnohonožka čpavá

               - svinule lesní - při nebezpečí se svinuje do kuličky, je pestře zbarvená


Mnohonožka zemní
Mnohonožka zemní
Svinule lesní
Svinule lesní


Stonožky

Stonožky mají měkké zploštělé článkované tělo. Na každém článku mají jeden pár nohou. Počet končetin je různý, mají 15 až 191 párů. Na prvním článku mají kusadlové nožky s jedovou žlázou, pomocí nichž chytají a usmrcují kořist. Poslední pár končetin je přeměněn na tzv. vlečné nohy, které slouží jako smyslový orgán.

Stonožky jsou většinou dravci.

Mají žluté nebo hnědavé zbarvení a vyskytují se pod kameny, listím a kůrou starých kořenů. Jsou převážně noční živočichové. 

Naší nejhojnější stonožkou je stonožka škvorová. 


Stonožka škvorová
Stonožka škvorová


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky