Centrální nervová soustava

Centrální nervovou soustavu (CNS) tvoří mozek a mícha

Mícha je uložena v páteřním kanálu, chráněna obratli. Je dlouhá 40-50 cm, vystupuje z týlního otvoru v lebce a dosahuje k 1.-2. bedernímu obratli. Horní konec míchy se nazývá prodloužená mícha a navazuje na mozek (na mozkový kmen).

Míchu tvoří bílá a šedá hmota a míšní kanálek vyplněný tekutinou - mokem, který je propojený s mozkovými komorami. Bílou hmotu tvoří nervová vlákna - míšní dráhy. Šedá hmota obsahuje těla nervových buněk. 

Mozek je nejsložitějším a nejdokonalejším orgánem. Zpracovává a třídí informace z receptorů všech orgánů a vysílá odpovědi na podněty. Je uložen v lebce, která jej chrání. 

Mozek obalují tři mozkové pleny - tvrdá plena a dvě měkké (pavučnice s omozečnice), tyto pleny vytvářejí vak vyplněný mozkomíšním mokem. Z mozku vychází 12 párů mozkových (hlavových) nervů. Mozek má čtyři komory, rovněž vyplněné mozkomíšním mokem. 

Mozek tvoří šest částí - prodloužená mícha, Varolův most, mozeček, střední mozek, mezimozek a koncový mozek.

Stavba mozku
Stavba mozku

Prodloužená mícha navazuje na páteřní míchu. Nacházejí se zde centra nepodmíněných reflexů nezbytných pro život - dýchání, sání, srdeční činnost, polykání, slinění, a reflexů obranných - kašlání, kýchání, zvracení.

Varolův most - je souborem nervových drah, které propojují mozeček a míchu s ostatními částmi mozku. 

Mozeček - skládá se ze dvou silně rozrýhovaných polokoulí, je zde centrum rovnováhy a koordinace pohybů. 

Střední mozek - nejmenší část mozku, centrum pro zrakové a sluchové vjemy.

Koncový mozek - největší část mozku, tvoří jej dvě polokoule - hemisféry, které jsou spojené tzv. vazníkem, což je soubor nervových drah pro přenášení informací mezi nimi

Mezimozek - je uložen mezi hemisférami, koordinuje funkce orgánů, řídí tělesnou teplotu, hospodaření s vodou a funkci pohlavních žláz. Je napojen na hypofýzu (podvěsek mozkový) a řídí její činnost. V hypofýze probíhá tvorba pohlavních hormonů, které se odtud vyplavují do krve. 

Povrch mozku tvoří šedá kůra mozková, 2-6 mm silná vrstva nervových buněk, jejichž konečný počet je dán již krátce po narození a jejichž počet během života klesá. Kůra mozku je na povrchu zbrázděná (představ si, jak vypadá vlašský ořech :-) ). 

Hlubší brázdy oddělují mozkové laloky - čelní, spánkový, temenní a týlní. V jednotlivých lalocích jsou umístěna centra různých činností mozku. 

Čelní lalok - centrum motoriky a řeči, centrum chuťové a čichové

Temenní lalok - vnímání kožní citlivosti - teplo, chlad, tlak, dotyk, bolest

Týlní lalok - centrum zrakové

Spánkový lalok - centrum sluchové a rovnovážné


Mozek
Mozek

Úrazy a nemoci CNS

Poranění nebo přerušení míchy - častým následkem je trvalé ochrnutí

Otřes mozku, zhmoždění mozku

Mozková mrtvice - ucpání tepny sraženinou nebo krvácení do mozku

Zánět mozkových blan, encefalitida, lymeská borelióza, nádorové onemocnění

Roztroušená skleróza, epilepsie, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc





 

 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky