Hmyz

Hmyz je nejpočetnější skupinou členovců. Od ostatních členovců se liší počtem končetin, má tři páry. Tělo mají rozděleno na tři části - hlavu, hruď a zadeček.

Většina ze zástupců hmyzu má dva páry blanitých křídel vyztužených žilnatinou, která jim dodává pevnost při letu. Má pár složených očí - každé oko se skládá z mnoha drobných oček. Výsledkem je mozaika vjemů, protože každé očko vytváří svůj obraz. Na hlavě se nachází jeden pár tykadel, která jsou vždy článkovaná a mají velmi rozmanitý tvar a funkci. 

Složené oko
Složené oko

Hmyz má ústní ústrojí přizpůsobeno druhu přijímané potravy. Rozlišujeme ústrojí kousací, bodavě sací, sací a lízací. Kousací ústrojí slouží k uchopení, ulovení a k drcení přijaté potravy. Bodavě sací ústrojí je přizpůsobeno k přijímání tekuté potravy, kterou získává současným nabodáváním. U jiných druhů se tento typ přeměnil jen v sací nebo lízací ústrojí. Sací ústrojí nazýváme sosák. 

Vývin hmyzu je nepřímý a děje se proměnou. Larvy se několikrát za život svlékají. Rozlišujeme dva typy vývinu - proměnu nedokonalou a proměnu dokonalou. Vývojová stadia při vývinu s proměnou nedokonalou jsou vajíčko, nymfa a dospělec. Stadia vývinu s proměnou dokonalou jsou vajíčka, larva (housenka), kukla a dospělec.

Mezi hmyz s proměnou nedokonalou patří vážky, stejnokřídlí, vši, ploštice a rovnokřídlí.

Mezi hmyz s proměnou dokonalou patří blechy, síťokřídlí, brouci, motýli, dvoukřídlí a blanokřídlí.

 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky