Hormonální soustava
Endokrinní žlázy - žlázy s vnitřním vyměšováním (sekrecí) se spolu s nervovou soustavou podílejí na řízení organismu. Jsou vývojově starší a jejich účinky mají obecnější povahu. Nemají vývod a jejich produkty, hormony, vylučují přímo do krve nebo tělních tekutin.
Mezi žlázy s vnitřní sekrecí patří podvěsek mozkový (hypofýza), šišinka, štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, brzlík, nadledviny a pohlavní žlázy.
Podvěsek mozkový (hypofýza) se nachází pod mezimozkem a svými hormony ovlivňuje činnost ostatních endokrinních žláz, produkuje růstový hormon, somatotropin.
Šišinka řídí denní biorytmy - bdění a spánek.
Štítná žláza - ovlivňuje metabolismus bílkovin a termoregulaci. Je umístěna po stranách štítné chrupavky.
Příštítná tělíska - produkují hormon udržující hladinu vápníku v krvi. Jsou uložena na zadní straně štítné žlázy.
Slinivka břišní - je tvořena shluky buněk různých velikostí, které se nazývají po svém objeviteli Langerhansovy ostrůvky. Produkuje hormon ovlivňující metabolismus cukrů, inzulin.
Brzlík - je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Je plně vyvinut u dětí, v dospělosti postupně zakrňuje a mizí.
Nadledviny - skládají se z kůry a dřeně, každá část produkuje jiný typ hormonů. Dřeň vylučuje adrenalin, který připravuje tělo na zvýšenou námahu a stres, zrychluje metabolismus.
Pohlavní žlázy - produkují hormony ovlivňující vývin druhotných pohlavních znaků, u žen menstruační cyklus a období těhotenství. Ženské - vaječníky, tvoří hormony estrogen a progesteron, mužské - varlata, hormon testosteron, ovlivňuje produkci spermií a vývoj pohlavních orgánů.
Onemocnění - diabetes mellitus (cukrovka) - porucha metabolismu cukrů ve slinivce břišní, hypotyreóza, hypertyreóza - snížená nebo zvýšená funkce štítné žlázy, myasthenia gravis - funkční brzlík v dospělosti, nádorová onemocnění.....