Kostra končetin
Kostru končetin tvoří pletenec a volná končetina. Pletenec je část, která spojuje končetinu s osovou kostrou. Rozlišujeme kostru horní končetiny a kostru dolní končetiny.
Kostru horní končetiny tvoří pletenec lopatkový, který se skládá z ramenního kloubu, lopatky a klíční kosti. Dále kost pažní, kost loketní a kost vřetenní, které řadíme mezi kosti dlouhé. Kosti krátké tvoří kosti zápěstní, záprstní a články prstů.
Kostru dolní končetiny tvoří pletenec pánevní, který se skládá z kyčelní kosti a kyčelního kloubu. Dále dolní končetinu tvoří kost stehenní, čéška, kost holenní, kost lýtková, kosti zánártní, kosti nártní a články prstů. Pánev tvoří kost křížová, stydká spona a pánevní kost, která se skládá z kosti kyčelní, stydké a sedací.
Onemocnění a vady kosterní soustavy
K nejčastějším vadám páteře patří plochá záda, lordóza, kyfóza a skolióza. U starých lidí se projevuje osteoporóza, tzv. řídnutí kostí nebo osteomalacie, měknutí kostí jako důsledek nedostatku vápníku a fosforu. K onemocněním kloubů patří kloubní zánět, opotřebování chrupavky a dna. K poraněním patří různé druhy zlomenin, natažené či natržené vazy, vymknutí, nebo vyhřeznutí meziobratlové ploténky. V kostech se může utvořit nádor, nejčastěji osteosarkom.