
Obvodová (periferní) nervová soustava
Obvodovou (periferní) nervovou soustavu tvoří všechny části nervové soustavy, které se nacházejí mimo míchu a mozek. Patří sem dostředivá (smyslová, senzorická) a odstředivá (motorická) nervová vlákna.
Dostředivá vlákna vedou vzruchy z receptorů do CNS. Odstředivá vlákna vedou reflexní odpovědi k výkonným orgánům. Z nervových vláken se skládají nervy míšní, mozkové a útrobní.
Z mozku vystupuje 12 párů mozkových nervů. Přivádějí informace ze smyslových orgánů nebo řídí svaly hlavy. Některé nervy jsou smíšené, např. nerv trojklanný (vede k očím, zubům a žvýkacím svalům) nebo nerv bloudivý (vede k dýchacím cestám, srdci a trávicí trubici). Značí se římskými číslicemi.


Z míchy vystupuje 31 párů míšních nervů. Do zadních kořenů míchy vstupují senzorické nervy, z předních kořenů vystupují motorické nervy.
Krční nervy tvoří 8 párů, které spojují CNS s kůží a svaly hlavy, krku, horní končetinou a bránicí. Hrudní nervy tvoří 12 párů, které vedou k mezižeberním svalům, kůži zad a hrudníku. Bederní nervy tvoří 5 párů a spojují míchu se svaly břicha, pánve a dolní končetinou. Křížové nervy tvoří také 5 párů a vedou informace do hýždí a dolních končetin. Kostrční nervy tvoří jeden pár.
Útrobní nervy (vegetativní, autonomní) nelze ovládat vůlí, řídí činnost vnitřních orgánů a hladkého svalstva, ovlivňují dýchání, srdeční činnost nebo činnost žláz. Rozdělují se na dva typy - sympatikus a parasympatikus. Většinou působí proti sobě, používají jiný typ přenašeče v synapsích.
Sypmatikus aktivuje organismus, připravuje ho na námahu, zvyšuje průtok krve svaly a omezuje průtok trávicí soustavou.
Parasympatikus tlumí organismus, uvolňuje ho, je propojen s některými hlavovými nervy.

Onemocnění a úrazy obvodové NS
Přerušení nervů, výhřez meziobratlové ploténky, obrna lícního nervu, bolest trojklanného nervu, malomocenství (lepra)...