Planeta Země
PLANETA ZEMĚ
Země je malá planeta, která se otáčí kolem své osy a přitom obíhá s ostatními planetami kolem hvězdy zvané Slunce. Vlivem otáčení Země okolo její osy se střídá den a noc. Pohyb Země kolem Slunce způsobuje střídání ročních období.
Vznik Země
Naše planeta je stará asi 4,6 miliardy let. Objasnit však vznik Země a celého vesmíru je stále velmi obtížné. Za nejpravděpodobnější je dnes mezi vědci považována teorie velkého třesku, podle které došlo asi před 15 miliardami let k silné explozi. Jejím vlivem malé částečky začaly tvořit malé shluky, z kterých se utvořilo otáčející se mračno plynů a prachu. V něm postupně vznikly zárodky Slunce a planet.
Planeta Země byla původně žhavé těleso, postupně se ochlazovala a začala se "rozvrstvovat" na několik vrstev - geosfér. V šestém ročníku se seznamujeme se čtyřmi, i když je jich víc. Litosféra je pevný horninový obal Země, který dosahuje až do hloubky 150 kilometrů. Atmosféra je plynný obal Země, hydrosféra veškeré vodstvo na Zemi. Biosféra jsou veškeré oblasti na Zemi, kde se vyskytují jakékoliv formy života, součástí biosféry jsou veškeré živé organismy.
Stavba Země
Tenkou vnější vrstvu
tvoří zemská kůra, což je vrstva
pevných hornin. Pod kůrou je polotekutý zemský
plášť, jsou v něm zastoupeny horniny v pevném stavu i roztavené
(magma). Zemské jádro má vnější část
tekutou a vnitřní tuhou a tvoří jej pravděpodobně těžké ryzí kovy. Teplota
vnitřního jádra dosahuje až 4500 °C.