Primáti

Primáti se vyvinuli před mnoha miliony let z hmyzožravců. Většinou se přizpůsobili životu na stromech. Žijí v oblastech tropů a subtropů celého světa kromě Austrálie.

Končetiny primátů jsou velmi pohyblivé a palec se může postavit proti ostatním prstům. Drápy na prstech se u většiny zástupců přeměnily v nehty. Primáti mají velmi dobrý zrak, mozek mají vyvinutý nejlépe ze všech savců.

Žijí často v organizovaných skupinách, mezi jedinci panují určité vztahy. Samice primátů rodí většinou jedno mládě, o které dlouho pečují.

Primáti se dělí na poloopice a vyšší primáty, kam patří širokonosé opice, úzkonosé opice a lidoopi.

Většina druhů poloopic žije nočním způsobem života. Mnohými znaky se podobají hmyzožravcům. Mají protáhlý čenich, velké oči, malý mozek a místo nehtů často drápy. Živí se hlavně hmyzem. Žijí v Africe, na Madagaskaru a v jižní Asii. K nejznámějším poloopicím patří lemuři a komby.

Lemur kata žije na Madagaskaru, je to denní poloopice a živí se hlavně rostlinnou potravou. Má dlouhý pruhovaný ocas, který mu slouží k pohybu na větvích, ale i k dorozumívání.

Lemur
Lemur

Komba ušatá je aktivní hlavně v noci, živí se hmyzem a sladkou šťávou z akácií.

Opice tvoří nejpočetnější skupinu primátů. Nejvíce druhů opic žije v Africe a v jižní Asii, jsou aktivní ve dne. Hlavními znaky opic jsou větší zbrázděný mozek, oči směřující dopředu a jeden pár mléčných bradavek na hrudníku. Živí se převážně rostlinnou potravou. 

Opice dělíme podle tvaru nosu do dvou velkých skupin. První skupinou jsou opice širokonosé druhou úzkonosé. 

Širokonosé opice mají širokou nosní přepážku mezi nosními otvory, mnohé druhy mají chápavý ocas. Žijí v jižní Americe. Patří sem například malpy, chápani a vřešťani. Malpy se vyznačují velkou inteligencí a dokážou používat jednoduché nástroje. 

Malpa
Malpa

Druhou skupinou jsou opice úzkonosé, které jsou příbuzné lidoopům. Mají úzkou nosní přepážku mezi nosními otvory, proto se jejich obličej podobá obličeji člověka. Mezi úzkonosé opice patří například kočkodani, makakové a paviáni. Makakové byli v minulosti chováni jako pokusná laboratorní zvířata.

Makak
Makak

Lidoopi jsou největšími a nejlépe vyvinutými primáty. Nemají ocas na těle mají řídké ochlupení, nikoliv srst. Přední končetiny jsou prodloužené, zadní nohy jsou silné s velkými chodidly pro lepší udržování rovnováhy. Díky vyspělému mozku se lidoopi velmi dobře učí, jsou schopni řešit i složité problémy a komunikovat s člověkem posunkovou řečí. Mezi lidoopy patří šimpanzi, gorily a orangutani.

Šimpanzi jsou nejznámější lidoopi. Pohybují se nejčastěji v korunách stromů, kde si také stavějí hnízda a přespávají v nich. Jsou všežraví, živí se rostlinami, plody, ptačími vejci, hmyzem a drobnými obratlovci.

Největšími lidoopy jsou gorily. Žijí v Africe a patří k ohroženým druhům, stejně jako orangutani.

Šimpanz
Šimpanz
Gorila
Gorila
Orangutan
Orangutan
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky