Smysly - sluch

Pomocí sluchu vnímáme okolní prostředí, umožňuje nám komunikovat mezi sebou nebo poslouchat hudbu. Ogránem sluchu je ucho, které se skládá ze tří částí - vnějšího, středního a vnitřního ucha. 

Vnější ucho tvoří ušní boltec a vnější zvukovod, jeho úkolem je zachytávat zvukové vlny a přenášet je do blanitého bubínku.  

Střední ucho tvoří tři sluchové kůstky - kladívko, kovadlinka a třmínek, nejmenší kosti lidského těla, spojené mezi sebou kloubem. Z nosohltanu sem ústí Eustachova trubice, která napomáhá vyrovnávat tlak mezi uchem a vnějším prostředím. 

Vnitřní ucho je tvořeno labyrintem, který obsahuje blanitého hlemýždě vyplněného tekutinou. Součástí labyrintu je i ústrojí pro vnímání pohybu a polohy těla a hlavy. Skládá se ze tří polokruhových kanálků, které zaznamenávají pohyb hlavy, a dvou váčků pro uvědomění si polohy hlavy. 

Podnětem pro sluchové vnímání jsou zvukové vlny, které jsou zachyceny ušním boltcem a soustředěny do zvukovodu, kde rozkmitají bubínek. Ten přenáší chvění do středního ucha na kladívko, jež na bubínek nasedá. Zvuk je pak kůstkami převeden do vnitřního ucha, kde se zaznamenávají vibrace, které jsou sluchovým nervem vedeny do spánkového laloku mozkové kůry.

Častým onemocněním je zánět středního ucha - infekční zánět sliznice středoušní dutiny. Dále např. hluchota, nedoslýchavost, závrať, většinou způsobena úrazem, virovým onemocněním nebo mořskou nemocí.



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky