Stavba srdce, krevní oběh
Srdce je dutý sval umístěný v hrudní dutině mezi plícemi. Jeho velikost zhruba odpovídá velikosti pěsti a je uloženo ve vazivovém pouzdru - osrdečníku. Srdce obsahuje levou a pravou síň, levou a pravou komoru, dvojcípou a trojcípou chlopeň. Srdeční chlopně umožňují průchod krve jen jedním směrem. Ze srdce vystupují dvě velké tepny - srdečnice (aorta) a plicnice. Na jejich začátku jsou poloměsíčité chlopně. Srdce vyživují a zásobují kyslíkem věnčité tepny, které vystupují ze začátku aorty.
Činnost srdce je pravidelná a rytmická, střídá se stah srdečního svalu (systola) a jeho ochabnutí (diastola). V klidu se srdce stáhne asi 70 krát za minutu a každá komora vypudí jedním stahem do oběhu asi 60 - 80 ml krve. Činnost srdce je slyšitelná, při uzavírání srdečních chlopní vznikají srdeční ozvy.
Krevní oběh člověka je uzavřený. Tvoří jej dva okruhy, které začínají a končí v srdci. Velkým (tělním) krevním oběhem je vedena krev do celého těla, malý (plicní) oběh vede krev do plic, kde se okysličuje.
Mezi onemocnění srdce patří např. poškození srdečních tepen ukládáním tuků, které může vyústit v srdeční infarkt. Dále vysoký krevní tlak, nedomykavost chlopní a různé vrozené srdeční vady.