Smysly - zrak
Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem. Zrakem vnímáme okolí, pohyb, předměty a jejich prostorové uspořádání. Dále zaznamenává intenzitu a barvu dopadajícího světla.
Orgánem zraku je oko. Je uložené v očnici a chráněno nadočnicovým obloukem s obočím. Oko chrání pohyblivá víčka s řasami a spojivkou, což je sliznice víček, která pomocí slzných kanálků oko zvhčuje, zbavuje nečistot a brání proniknutí infekce. Oční koulí pohybují okohybné svaly.
Oko se skládá ze tří vrstev - vnější, střední a vnitřní.
Vnější vrstva - tvoří ji vazivová blána, která udržuje tvar oka - bělima. V přední části přechází v rohovku. Upínají se na ni okohybné svaly.
Střední vrstva - tvoří ji bohatě prokrvená vrstva cévnatka, jež vyživuje jednotlivé části oka. Vpředu prochází v barevnou duhovku, jejíž barva závisí na množství pigmentu (na světě je nejméně lidí modrookých). Uprostřed duhovky je kruhový otvor - zornice. Stahováním svalů duhovky dochází ke změnám velikosti zornice. Tím se řídí množství světla dopadajícího do oka - ve tmě máme zornice rozšířené, při ostrém světle naopak zúžené. Za zornicí se nachází čočka, jež je zavěšena na vazivovém řasnatém tělese a jejímž stahem mění čočka svůj tvar. Změna tvaru čočky se nazývá akomodace. Při pohledu na blízké předměty je vypouklejší, při pohledu na větší vzdálenost se protahuje a zužuje.
Vnitřní vrstva - tvoří ji sítnice, která obsahuje dva fotoreceptory. Tyčinky, které umožňují černobílé vidění a rozlišují světlo a tmu a čípky, které umožňují barevné vidění. Nejvíce čípků se nachází naproti čočce v sítnici, tzv. žlutá skvrna. Je to místo nejostřejšího vidění. Naproti tomu místo, které neobsahuje tyčinky ani čípky se nazývá slepá skvrna a nachází se v zadní dolní části, v místě, kde z oka vystupuje zrakový (oční) nerv. Vnitřní prostor oka vyplňuje sklivec, průhledná rosolovitá hmota. Zrakové vjemy jsou zrakovým nervem vedeny do týlního laloku mozkové kůry.
Oční vady - krátkozrakost (špatné zaostření předmětů v dálce), dalekozrakost (špatné zaostření předmětů v blízkosti), astigmatismus (zkreslené tvary okolních předmětů, rozmazané vidění), šilhavost (špatná koordinace okohybných svalů), slepota, zánět spojivek, barvoslepost (vrozená vada, kterou trpí převážně muži).